اصلی‌ترین تفاوت‌های تلگرام و واتساپ

تفاوت تلگرام و واتساپ

تلگرام و واتساپ دو پیام‌رسان بسیار محبوب هستند و از نظر تعداد مخاطب هر دو از بزرگ‌ترین پیام‌رسان‌های جهان به حساب می‌آیند. اما اینکه تلگرام بهتر است یا واتساپ جای بحث دارد و باید این دو رو از جنبه‌های مختلف باهم مقایسه کرد. در این مطلب به بررسی اصلی‌ترین تفاوت‌های تلگرام و واتساپ می‌پردازیم.

خرید ممبر تلگرام

تفاوت تلگرام و واتساپ

واتساپ کار خود را در سال 2009 آغاز کرد و دو کارمند اسبق یاهو یعنی برایان اکتوم و یان کوم سازنده واتساپ بودند. تلگرام 4 سال بعد یعنی در سال 2013 توسط تو برادر روس با نام‌های پاول دوروف و نیکلا دوروف راه اندازی گردید. در این بخش می‌خواهیم تفاوت‌های این دو اپلیکیشن را از جنبه‌های متفاوت بررسی نماییم.

  • امنیت

بی شک مهم‌ترین فاکتور در یک شبکه اجتماعی و پیام‌رسان امنیت و حریم خصوصی کاربران است. افراد هم برای ساخت اکانت تلگرام و هم برای ایجاد حساب واتساپ به یک شماره تلفن نیاز دارند. اما در واتساپ هر شخصی که با شما چه در گروه و چه به صورت خصوصی چت می‌کند، می‌تواند شماره تلفن حساب شما را ببیند. اما در تلگرام به این شکل نیست و صرفاً کسانی که شماره تلفن همراه شما را سیو کرده‌اند و یا خود شما شماره خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید، می‌توانند شماره همراه شما را ببینند.

تلگرام در راستای حفظ حریم خصوصی شما قابلیت آیدی را در اختیار کاربران قرار داده است. هر کاربر می‌تواند برای خود یک آیدی منحصربه‌فرد داشته باشد تا دیگر کاربران از طریق آن بتوانند این شخص را در پیام‌رسان تلگرام پیدا کنند و حریم شخصی شما در مورد شماره تلفن شما رعایت می‌شود.

همچنین راجع امنیت چت‌ها باید گفت در واتساپ همه چت‌ها رمزگذاری سرتاسری می‌شود و به این ترتیب فقط شما و شخصی که با او چت می‌کنید، امکان خواندن پیام‌ها را دارد و حتی خود واتساپ هم پیام‌های شما را نمی‌خواند و از این حیث امنیت بالایی دارد. اما در تلگرام این رمزگذاری تنها برای secret chat انجام می‌شود. همچنین شیوه رمزگذاری در تلگرام با واتساپ تفاوت دارد و از پروتکل MTProto استفاده می‌شود که توسط نیکولای دوروف و تیم برنامه نویسی این پیام‌رسان طراحی شده است.

ممبر اد قفلی

  • اشتراک گذاری فایل

از نظر اشتراک گذاری فایل تلگرام قابلیت‌های بسیار بیشتری ارائه می‌دهد و محدودیت‌های بسیار کمتری نیز دارد. در واتساپ شما نهایتاً می‌توانید فایل‌هایی تا سقف 100 مگابایت به اشتراک بگذارید، اما در مقابل تلگرام اجازه آپلود فایل تا حجم 2 گیگابایت را به کاربران خود می‌دهد.

علاوه بر این امکانات بیشتری برای ارسال فایل‌ها نسبت به واتساپ دارد، شما در تلگرام می‌توانید یک تاریخ و زمان خاص برای ارسال فایل مشخص نمایید تا دقیقاً در همان زمان تعیین شده فایل ارسال گردد. همچنین برای ویس‌ها، عکس‌ها و ویدئوها می‌توانید مشخص کنید که فایل چند ثانیه پس از اینکه فرد آن را مشاهده کرد به صورت خودکار حذف شود.

فرق تلگرام و واتساپ

 

امکانات و قابلیت دسترسی بر روی دستگاه‌های مختلف

در این بخش نیز تلگرام بسیار بهتر از واتساپ عملکرده است  و قابلیت‌های بسیار متنوع‌تر و گسترده‌تری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. امکاناتی از قبیل دسترسی راحت به اکانت در دستگاه‌های مختلف و… جز تفاوتهای این دو اپلیکیشن هستند که در ادامه بیشتر به بررسی آن ها می‌پردازیم.   

راه اندازی اکانت بر روی چندین دستگاه

یک اکانت تلگرام را به راحتی می‌توان به صورت هم‌زمان روی چندین دستگاه مختلف (از جمله کامپیوتر، گوشی و حتی نسخه تحت وب) بالا آورد و همه اطلاعات شما نیز در این پیام‌رسان حفظ می‌شود و اطلاعات شما (اعم از چت‌ها، عکس‌ها، فایل‌ها و دیگر رسانه‌ها) پاک نخواهد شد و قابل مشاهده روی تمامی دیوایس‌ها است.

اما در واتساپ شما نمی‌توانید هم‌زمان با چند دیوایس به اکانت خود دسترسی داشته باشید. علاوه بر این اطلاعت شما روی خود دیوایس ذخیره می‌شود و در صورتی که اکانت خود را روی دیوایس دیگری انتقال دهید، تمام اطلاعات قبلی شما از بین خواهد رفت. اما تلگرام اطلاعات را روی فضای ابری ذخیره می‌کند و لازم نیست نگران از دست رفتن اطلاعات باشید. همه چت‌ها و دیگر دیتاهای شما برای همیشه روی فضای ابری ذخیره شده‌اند و تنها در صورت پاک کردن حساب از بین می‌روند.

ممبر پروکسی

امکانات بیشتر تلگرام

از نظر امکانات نیز تلگرام گوی سبقت را از رقیب شناخته شده خود دزدیده است. تقریباً همه امکاناتی که در واتساپ وجود دارد در پیام‌رسان تلگرام نیز به کاربران ارائه می‌شود و علاوه بر آن‌ها تلگرام، قابلیت‌های منحصربه‌فرد بسیار زیادی به کاربران خود ارائه می‌دهد.

از ویس تصویری گرفته تا قابلیت داشتن سوپر گروهایی تا سقف 200 هزار نفر، اما در واتساپ، حداکثر تعداد گروه 256 نفر است. ایجاد کانال یکی از قابلیت‌هایی است که در واتساپ وجود ندارد. همچنین در تلگرام قابلیت‌های شخصی سازی بسیار زیادی داردی که در واتساپ وجود ندارد، مثل گذاشتن ویدئو کوتاه در پروفایل، طراحی تم اختصاصی برای هر چت و امکانات متنوعی دیگر که باعث برتری تلگرام نسبت به واتساپ شده است.

سخن پایانی

در مجموع تلگرام و واتساپ اصلی‌ترین پیام‌رسان‌های حال حاضر دنیا به حساب می‌روند. در حال حاضر کاربران واتساپ بیشتر از تلگرام است، اما عملکرد فوق‌العاده تلگرام و قابلیت‌های متنوع آن باعث شده سرعت افزایش تعداد کاربران آن بسیار بیشتر از واتساپ شود و بسیاری از کارشناسان معتقدند که در آینده‌ای نچندان دور تلگرام از رقیب با سابقه خود یعنی واتساپ پیشی خواهد گرفت.

majid
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *